19. januára 2022
SK

Expozícia ukončená

Expozícia ,,Príbeh jednej jaskyne,, ukončená.
Expozícia bude súčasťou viacerých aktivít v Speleokempe Malužiná

Po viac ako 11 mesiacoch intenzívnej práce sa podarilo dokončiť expozíciu o prírodných krásach a baníctve  Bocianskej a Malužinskej doliny .

Prvá miestnosť približuje históriu baníctva, spôsob spracovania rudy, doplnenú maketou bane, banskými svietidlami a zbierkou hornín , ktoré sa ťažili v týchto oblastiach. Steny pokrývajú viaceré fotografie z modernej a historickej doby.

Druhá miestnosť jednoduchým spôsobom približuje klasickú jaskyniarsku objaviteľskú činnosť, kde je maketami znázornene ako sa v jaskyne kope – objavuje / 3 D /. Nechýbajú vitrínky s kosťami objavené v skúmaných lokalitách. Ďalej vitrínka so žulovými okruhliakmi a inou krasovou výzdobou, vitrínka s meracou a fotografickou technikou a posledná štvrtá približuje lezenie v jaskyniach, teda Speleoalpinizmus. Samozrejmosťou je aj panel s netopiermi. V miestnosti sa nachádzajú aj praktické veci ako kombinézy, jask. transportiaky a iné náradie pre činnosť v jaskyni. Súčasťou je aj pekné jazierko a pohľad  cez sklo na jednotlivé usadené nánosy pieskov – sedimentov.

Tretia miestnosť znázorňuje Modrú jaskyňu. Do tejto miestnosti sa dá dostať buď úžinou pre dospelých alebo plazivkou pre deti. Po stenách sú veľké fotografie z Modrej jaskyne, doplnené množstvom kvapľov modrej , zelenej , bielej a inej farby, je to sieň Modrých šmolkov .

Autori fotografii: P. Staník, R. Juríček, P. Pokrievka ml. , F. Bizub, J. Šmoll

Autori makety bane: G. Majerníčková,

Autor kvapľov: J. Teplický /Fiu Fiu/

Autori expozície: G. Majerníčková, J. Šmoll