2. októbra 2022
SK

Ako sa stať predsedom

Predsedom sa môže stať každý člen, ktorý sa aktívne stará o
chod skupiny, vybavuje povolenky, zháňa sponzorov a udržuje chod
spolku. Skrátka šikovný človek, ktorý je skutočne zanietený
pre vec a svoju záľubu.
Čo však robiť, keď je človek totálne neschopný, vie len dobre populisticky kecať a zobral si do hlavy, že sa chce len pre svoju osobnú prestíž stať predsedom?

Bol som pri tom, ako sa takto doslova rozpadávali jaskyniarske skupiny v Malej a Veľkej Fatre, na Liptove a Slovenskom krase. Je to stále ten istý scenár…

Preto bolo dôležité poučiť sa z krízového vývoja v spoločnosti a podľa toho sa zariadiť. U nás sme preto prijali opatrenia, aby sa podobná vec nezopakovala a nikto nemohol spraviť nič podobné. Niekto to pochopí za pár minút, niekomu to trvá hodiny a tí menej chápaví sa dokážu strápňovať aj celé mesiace. Nedá sa tomu vyhnúť. Je to takzvaná ,,daň z úspechu“, keď sa s niečím takým stretnete, isto viete, že to čo robíte, robíte dobre a treba ešte s väčším úsilím pokračovať.

Vidíme to často. Dobre všetkými masťami mazaný populista dokáže poškriepiť aj tú najlepšiu partiu. Ak si myslíte, že škriepky existujú len medzi turistami, horolezcami, cyklistami a lyžiarmi, tak sa veľmi mýlite. Takú hustú atmosféru, ako je u jaskyniarov má máloktorý spolok. Nie, nejedná sa tu o prestíž členov predstavenstva, konateľov, marketingových investorov a miliónové obchodné transakcie. Nejde tu o žiadne finančné aktíva. Ide o škriepky úplne zadarmo.

S tým, ako niekto dostane funkciu a stáva sa „***** vyložené na polici“ sme sa stretli často. Či to už bolo na strednej škole, kde bol kamarát zvolený do študentského snemu. Úplne mu z toho preplo. Hoci to od neho nikto nevyžadoval, tak začal do školy chodiť v obleku pod kravatou. Porady v zborovni pri profesoroch nadmerne prežíval a začal pomyselne prevyšovať aj riaditeľa školy. Rovnako dopadol aj horolezec Miro, ktorý sa stal poslancom zastupiteľstva a neskôr zástupcom primátora. Už nás zrazu nepoznal a už to nebol Miro, ale pre nás len PÁN poslanec Zuberec. Niekedy stačí aj zelená košieľka, alebo odznak na čiapku a labilnejší človek sa prestane držať pri zemi. Začne robiť problémy…

Pri našej letnej expedícii na ostrov Rujana sme po prehliadke vojenského podzemia ležali na pláži a pili sme pivo. Kamarát Braňo, ktorý z duše neznáša akékoľvek spolky (spolky sú podľa neho len čertove volky) mi prehral na telefóne paródickú scénu, ako sa neschopný človek môže ľahko stať predseda. Tento návod na predsedovanie si ukážeme na nasledujúcom parodovanom videu v seriály mestečko South park.

South Park je
netradičný animovaný seriál o štyroch chlapcoch z malého
coloradského mestečka, ktorí vidia „dospelácký“ svet zo
svojej perspektívy. Autori poukazujú na spoločenské problémy, na
absurditu súčasného sveta, reagujú na aktuálne udalosti. Takmer
žiadna téma pre tvorcov South Parku není tabu, občas si robia
srandu i sami zo seba.

Video má 12 minút
a je zostrihané pre naše účely pod názvom Cartman sa stal
predseda

Pozrieť si ho môžete na tomto linku:

www.mojevideo.sk/video/30146/south_park_cartmen_sa_stal_predseda.html

Takže po zhliadnutí videa máme scenár:

Ukecaný populista použije ľubovolné médium. Je úplne jedno aké. Telefónáty trvajúce hodiny, internet, sociálne siete, mailinglist. Akékoľvek médium, ktoré v dnešnej dobe dnes dokáže prenášať masovo neoverené dezinformácie úplne všetkým bez obmedzenia.

Začne všetkým
rozprávať, ako to v našej organizácií ide od desiatim k piatim,
všetko čo spravil predseda v poslednom čase je naprd. Pamätáte
sa ako to tu fungovalo voľakedy? Začína úpadok v ktorom členovia
nemajú žiadny hlas a predseda mení spoločnosť v komunistické
Rusko !

Alebo nie ? Len sa
pýta. On je len normálny člen, ktorý kladie otázky.

Začne agitácia a snaha zmeniť to. Na to musí byť vykonštruovaný dômyselný vymyslený príbeh, ktorý je každému dookola masírovaný. Napríklad je použitý príklad z rozprávky o Šmolkoch, ktorých predseda isto zabil v jaskyni. Zmätení členovia tomu neveria, ale pýtajú sa. Je naozaj pravda, že tam mučí nevinných Šmolkov ? Predsedovi je to fuk a nemieni popri svojich povinnostiach venovať výmyslom ani minútu svojho času. Vždy sa však nájdu manipulovateľní ľudia a pochopia to tak, že je to pravda. Zrazu je to, čo bola niekedy sranda vážna vec, každý si pamätá čo sa niekedy povedalo a každý si to berie strašne osobne.

A to je signál pritvrdiť vymyslený príbeh, opakovať ho a miestami ho aj vylepšiť. Až potom príde tá hlavná časť. Vyprovokovať predsedu ku konfrontácii. Na toto sú najlepšie komenty na Facebooku a Instagrame. Stačí len burcovať: čo sa stalo s morálkou, dôstojnosťou v našej spoločnosti. Lebo celá spoločnosť je skorumpovaná. Predseda je neustále nabádaný na konfrontáciu k vymyslenému príbehu a musí sa uzmieriť znepriatelené strany, lebo ľudia sú nasraní. Nevyhnutne musí dojsť ku konfrontácii, kde sa predseda nedokáže vyjadriť k vymyslenému príbehu.

Ukecaný populista stupňuje konfrontáciu a systematicky bojuje proti vlastným ľudom i keď dobre vie, že ich nič nezastaví. Vôbec však netuší, čo taký predseda robí, aké má povinnosti, čo vlastne môže a nemôže. Ide mu slepo, len o to – stať sa predsedom… Je úplne jedno, koľko ľudí pri tom umrie a aké škody nenávratné napácha. Cieľom je všetkým natočiť predsedov skysnutý ksicht, pri ktorom znechutene zloží svoju nevďačnú funkciu.

Skrátka klasický scenár.

Ja sám som predseda a musím povedať, že okrem spŕšky nevďačnej kritiky to na nič nie je dobré. Preto predsedom nemusíte nič závidieť. Nemáme od štátu ani jediné euro zadarmo a ani nie sme pozývaní na žiadne spoločenské večierky, či odborné konferencie. Máme len zodpovednosť a organizovať zadarmo a podľa niektorých aj robiť to, čo oni predstavujú. Je len otázka času, kedy to normálneho človeka prestane baviť.

Problém je historický. Každý starší doživotný predseda má akosi v sebe zakorenenú predstavu, že on je oblastný dozorca nad dierami, všetko mu tam patrí a má právo neobmedzenej priority. Niekto im voľakedy dávno natáral, že on rozhoduje o živote a smrti každého radového jaskyniara. Ak on nepovie, tak sa ani v diere nesmie nič objaviť. Niektoré skupiny takto dokážu opakovane vyhodiť a znechutiť akýchkoľvek aktívnych členov. Táto doba je však už dávno preč. Pochopilo to už veľa starších predsedov a dobrovoľne odstúpili a svoj post dali mladším. Tak sa v poslednom čase vymenil predseda v Malej a Veľkej Fatre, na Orave, v Mikuláši, v Demänovej a inde. Ale pár ľudom to napriek tomu stále nedošlo.

Skrátka doba sa zmenila a už to nie je to, čo to bývalo. Len zodpovednosť za nič a totálny nevďak. Za všetky použijem príklad významnej poľskej jaskyniarky zo Zakopaneho, ktorá po našom jaskyniarskom týždni musela odstúpiť pre údajnú finančnú spreneveru. Bol použitý zrejme rovnaký scenár. Do jaskýň v Tatrách, ktoré objavoval jej otec má stopku a stálo jej to vôbec za to ?

Jediné právo ktoré
majú predsedovia je, že chodia na výročné predsedníctvo
spoločnosti všetkých predsedov. Výbor týchto predsedov tiež
niekedy zabúda, že je práve ich zástupcom.

Tento rok som tam išiel dvadsiaty krát. Cestou som si vybavoval pracovné povinnosti. Po zaparkovaní som sa pristavil na rohu múzea, len nedávno tu pri autonehode zaživa zhorel kamarát. Nevinná obeť. Problémy tohto sveta sú zrazu akési iné a človek už nemá chuť riešiť nepodstatné veci prašivých dier. Po tom, ako som prišiel na predsedníctvo sa zase úplne neprofesionálne podporovali škriepky a intrigy. Okrem zvýšenia členského radovým členom sa nepreberalo nič podstatné. Polovica predsedov preto ani znechutene neprišla a ledva sme boli uznášania schopní.

Vidieť, ako predseda na seba prenáša kompetencie kontrolnej komisie a ešte navyše podporuje intrigy a škriepky v spoločnosti. Už je to tu zase… Defenestrácia (*)

Predseda musí zniesť aj určitú dávku kritiky, nájsť kompromis v spoločnosti, vedieť sa nad problém povzniesť a nájsť konštruktívne riešenie. Skutočné problémy sa riešiť dajú. Čo však ukecaní populisti vedia je, že vymyslené problémy sú neriešiteľné. To treba vždy využiť. Podporovať intrigy je ten najlepší recept, ako zanášať cudzie problémy aj do vlastných radov. Tieto škriepky sa potom veľmi ľahko môžu zvrtnúť. Príkladov z iných organizácií je neúrekom…

Preto, keď pôjde
Váš predseda na predsedníctvo, tak pamätajte, že mu nemáte čo
závidieť. Treba ho skôr podporiť a kúpiť mu na cestu fľašu
dobrej pálenky.

Chce to len poriadne nadšenie a nedať si túto krásnu záľubu znechutiť. Hlavne sa po konštruktívnej kritike nezrútiť a utekať opiť do Poľovníka (miestna predražená reštaurácia pri SMOPaJ). Tam sa psychicky zrútiť a plačlivo kričať „Však ja robím, čo sa dá ! … “

www.mojevideo.sk/video/30554/carman_je_predseda.html

—————–

(*) Defenestrácia –
je násilné vyhodenie z okna.

V stredoveku a v ranom novoveku neboli defenestrácie zriedkavým javom. Predstavovali druh násilia na pomedzí lynču (často im prechádzal formálne vynesený „rozsudok“ nad obeťami – bez súdu a dôkazov), Božieho súdu a spoločne podniknutej vraždy. Najznámejšie defenestrácie sa odohrali v rokoch 1419 a 1618 v Prahe.

Defenestrace – zalezte do dier….

The post Ako sa stať predsedom appeared first on Blog členov SSS.